Bucurii duhovniceşti de Duminica Floriilor la Catedrala Episcopală
Publicat de Viorel Ianasi   
Vineri, 07 Aprilie 2017 08:23

1313 intrarea in ierusalim- floriileDe marele praznic al Floriilor, toate bisericile din ţară îmbracă haine de sărbătoare. Credincioşii severineni se vor bucura de prezenţa Preasfinţitului Părinte Nicodim la Catedrala Episcopală din Drobeta-Turnu-Severin. La acest Praznic Împărătesc vor fi binecuvântate ramuri de salcie, credincioşii împodobind cu ele uşile şi ferestrele caselor lor.

Floriile sau Duminica Floriilor marchează ultima Duminică dinaintea Învierii Domnului. Această sărbătoare reprezintă intrarea triumfală a Mântuitorului nostru Iisus Hristos în Ierusalim, unde a fost întâmpinat de o mulţime de oameni care ţineau în mâini ramuri de finic. Această sărbătoare este una dintre cele mai importante sărbători din anul bisericesc.