Boboteaza 2017 la Drobeta Turnu Severin
Vineri, 06 Ianuarie 2017 14:25

DSC 1701A devenit deja tradiție ca în fiecare an la praznicul Botezului Domnului, preoţii şi credincioşii din municipiul Drobeta Turnu Severin să meargă în procesiune solemnă spre portul dunărean, acolo unde are loc slujba de sfințire a Aghiasmei Mari.

După încheierea Sfintei Liturghii, grupurile de preoți și credincioși pleacă în mod organizat de la bisericile din oraș către port. Procesiunea trece mai întâi pe la Catedrala episcopală, de unde se adăugă credincioșii și soborul de slujitori, în frunte cu ierarhul locului, care slujește Sfânta Liturghie la Catedrală. Înveșmântați cu fulgi de nea, cu toți intonează troparul sărbătorii ,,În Iordan, botezându-te, Tu, Doamne…”, purtând în pocesiune Sf. Evanghelie, Sf. Cruce, icoana Botezului Domnului și prapori. Ajunși în port, într-un loc special amenajat, Preasfințitul Părinte Episcop Nicodim săvârșește slujba sfinţirii Aghiasmei Mari, pe noul ponton instalat de Administrația Portului Drobeta Turnu Severin. Tot acum sunt binecuvântate apele fluviului Dunărea iar peste apele reci se aruncă o cruce florală ce parcă aduce o mângâiere caldă în această atmosferă veritabilă de iarnă.

În cuvântul de învîțătură rostit cu acest prilej, părintele episcop Nicodim le-a vorbit celor prezenți despre semnificațiile teologice ale praznicului Botezului Domnului, arătând că toate s-au săvârșit prin marea iubire a lui Dumnezeu.

Alături de Episcopia Severinului și Strehaiei, la buna desfășurare a acestui eveniment și-au adus contribuția autoritățile locale, Căpitănia și Administarația Portului Drobeta Turnu Severin, Inspectoratul de Jandarmi Județean Mehedinți, precum și polițiștii locali.

Video: https://www.facebook.com/radiolumina/

 

Foto: Aurel Marian Augustin Gherghinescu

DSC 1445DSC 1447DSC 1455

DSC 1477DSC 1488DSC 1501

DSC 1543DSC 1555DSC 1613

DSC 1629DSC 1675DSC 1657

DSC 1684DSC 1717DSC 1688

DSC 1779DSC 1781DSC 1789