Biserica Sfântul Apostol Andrei din cartierul Aluniș își serbează ocrotitorul
Publicat de Pr. Marian Alin Gigină   
Marţi, 28 Noiembrie 2017 18:13

sf andrei1

În fiecare an, la 30 noiembrie, biserica cu hramul „Sfântul Apostol Andrei” din cartierul Aluniş îşi serbează ocrotitorul. Cu acest prilej, părintele paroh Ionuț Ștefan invită credincioşii severineni să participe la slujbele oficiate în cinstea celui care a creştinat neamul românesc.

Miercuri, 29 noiembrie, de la ora 17:00, vor fi săvârşite Vecernia Mare cu Litie şi Acatistul Sfântului Apostol Andrei.

Joi, 30 noiembrie, în ziua hramului, slujba va începe la ora 08:00 şi va fi săvârşită de către un sobor de preoţi, în frunte cu parohul bisericii.

Piatra de temelie a bisericii cu hramul “Sfântul Apostol Andrei” din parohia Aluniș a fost pusă de către Preasfinţitul Părinte Nicodim în ziua de 21 noiembrie 2008, la sărbătoarea Intrării Maicii Domnului în Biserică.

Ridicarea sfântului lăcaş devenise o necesitate, o dată cu extinderea oraşului în partea de nord-vest a oraşului, unde s-au construit în ultimii ani mai multe blocuri ANL şi un întreg cartier de case. Biserica “Sfântul Apostol Andrei” din Turnu Severin se numără printre lăcaşurile de cult din oraş cu arhitectura în formă de cruce.