Biserică închinată Sf. Ioan Gură de Aur în Episcopia Severinului
Duminică, 13 Noiembrie 2016 13:39

DSC 7532Credincioșii severineni s-au aflat astăzi împreună în sigurul lăcaș de cult din Eparhia Severinului și Strehaiei închinat Sf. Ioan Gură de Aur. Sf. Liturghie din zi de hram a fost oficiată la demisolul lăcașului de închinăciune de către părintele episcop Nicodim, care a rostit și un cuvânt de învățătură.

Parohia ortodoxă Calea Târgu Jiului a luat fiinţă cu scopul de a asigura asistenţa religioasă pentru credincioşii din zona de est a municipiului Drobeta Turnu Severin. Piatra de temelie a bisericii a fost pusă pe 10 iunie 2007, în anul închinat Sf. Ioan Gură de Aur.

În 2017, când se împlinesc 10 ani de la punerea pietrei de temelie, noul lăcaș de cult va fi târnosit. Actualmente lucările de construire se află la stadiul de pictare.


DSC 7539  DSC 7561  DSC 7580