Apariţie inedită la emisiunea “O dată în viaţă”
Joi, 20 Octombrie 2016 12:54

DSC 0011

La invitaţia renumitei interprete de muzică populara, Angelica Stoican, Gupul folcloric Izvoraşul, format din lucrători în cadrul Centrului Eparhial al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, va apărea sâmbată, 22 octombrie a.c. la emisiunea “O dată în viaţă” , producţie a Televiziunii Române.

După o perioadă îndelungată de timp în care nu a mai apărut în spaţiul public, cea mai de seamă reprezentntă a cântului popular din Mehedinti, d-na Angelica Stoican, a dorit să fie însoţită în cadrul Emisiunii “O data în viaţă”, de Grupul folcloric Izvoraşul, interpretând împreună o frumoasă doină autentică din zona mehedinţiului.

Grupul „Izvoraşul“ a fost înfiinţat cu binecuvântarea Preasfinţitului Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, din dorinţa de a continua eforturile de punere în lumină a folclorului românesc, eforturi începute pe plaiurile Mehedinţiului cu aproape un secol în urmă, de prima revistă de folclor din ţara noastră, „Izvoraşul“, a părintelui Gheorghe Dumitrescu Bistriţa.