A fost lansat site-ul oficial al Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din toată lumea
Joi, 01 Septembrie 2016 09:13

DSC 3473basilicaREDIMRecent a fost lansată pagina oficială de internet a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din toată lumea (ito2016.ro) care va avea loc la București în perioada 1 – 4 septembrie 2016. Site-ul prezintă detalii despre acest eveniment, unde se află locurile de cazare, programul desfășurat, precum și informații practice.

40 de tineri din Episcopia Severinului si Strehaiei participă la acest eveniment.

Participanți la această întrunire vor fi peste 2500 de tineri cu vârsta cuprinsă între 16 şi 35 de ani din toate eparhiile Patriarhiei Române, precum şi reprezentanţi ai Bisericilor Ortodoxe surori.

Evenimentul este organizat în parteneriat cu Secretariatul de Stat pentru Culte, Primăria Generală a Municipiului Bucureşti, Primăriile Sectoarelor 1, 2, 3, 5 și 6, Universitatea Politehnica din Bucureşti, Universitatea Bucureşti, Inspectoratul Şcolar General al Municipiului Bucureşti şi Centrul de Presă „Basilica” al Patriarhiei Române.