13 ani de la alegerea PS Nicodim ca Episcop de Severin
Publicat de Viorel Vladucu   
Vineri, 10 Februarie 2017 10:30

PS NICODIM1În data de 11 februarie 2017, se împlinesc 13 ani de când Colegiul Electoral Bisericesc l-a ales pe Prea Sfinţitul Părinte Nicodim în scaunul de Episcop titular al Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

Acest moment a marcat o pagină de istorie creştină deosebit de importantă în viaţa spirituală a Mehedinţiului, care după 600 de ani are din nou Episcopie. La acest moment aniversar se cuvine să-L rugăm pe Bunul Dumnezeu să fie în ajutor Prea Sfinţiei Sale, pentru a continua şi dezvolta lucrarea Episcopiei Severinului şi Strehaiei, slujirea preoţimii, a Sfintelor Mănăstiri, care, cu credincioşii împreună, aşteaptă neîncetat izvor de apă vie şi hrana cea mântuitoare pentru viaţa cea veşnică.

Rugăm pe Bunul Dumnezeu să vă ocrotească şi să vă dăruiască arhierie îndelungată, cu spor pe calea mântuirii Preasfinţiei Voastre dar şi a credincioşilor încredinţaţi!

La mulţi ani, Preasfinţite Părinte Episcop Nicodim!

 

Biroul de presă al Episcopiei Severinului şi Strehaiei