Joi, 16 Noiembrie 2017 14:52

Preasfinţitul Părinte Nicodim va sluji de Intrarea Maicii Domnului în Biserică la Mănăstirea Mraconia

Scris de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Biserica Ortodoxă serbează pe 21 noiembrie Intrarea în biserică a Maicii Domnului, unul dintre cele mai importante praznice închinate Sfintei Fecioare. Cu acest prilej, în lăcaşurile de cult de pretutindeni se va oficia Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur, ca un prinos de mulţumire adus Împărătesei neamurilor.

În Eparhia Severinului şi Strehaiei, acest praznic va fi serbat în mod deosebit la mănăstirea Mraconia de pe Clisura Dunării. Aici va săvârşi Sfânta Liturghie chiar Chiriarhul locului, Preasfinţitul Părinte Nicodim. Ierarhul mehedinţean va aduce jertfa cea tainică înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Răspunsurile liturgice vor fi date de grupul psaltic de la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin.

Sfânta Mănăstire Mraconia se află pe şoseaua Orşova - Moldova-Nouă, în apropierea comunei Eşelniţa, acolo unde era situată vechea mănăstire, "Mrăcuna". În apropiere sunt "Cazanele", cea mai frumoasă şi fermecătoare porţiune a Dunării, şi chipul lui Decebal sculptat în stâncă.

 

Citit 575 ori

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

« Decembrie 2018 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube