Sâmbătă, 01 Septembrie 2018 15:04

Mănăstirea Jiana şi-a sărbătorit hramul

(1 Vot)

Sâmbătă, 1 septembrie, când Biserica Ortodoxă face prăznuirea Sfântului Simeon Stâlpnicul, mănăstirea Jiana a îmbrăcat haine de sărbătoare. În această zi, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, înconjurat de un ales sobor de preoți. Răspunsurile liturgice au fost date de protopsalţii Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin. După Sfânta Liturghie s-a săvârşit parastas pentru ctitori.

Ziua de hram a fost trăită la cea mai mare intensitate de obştea sfintei mănăstiri, condusă de părintele stareț Augustin Dragomir, dar şi de ctitorii şi închinătorii acestei sfinte mănăstiri.

La finalul Sfintei liturghii Preasfinţitul Nicodim a pus la inimile credincioşilor cuvânt de învăţătură, îndemnându-i pe cei prezenţi să urmeze exemplul Sfântului Simeon Stalpnicul de rabdare și asceză la care nu se poate ajunge decât prin despătimire și rugăciune.

Când a primit târnosirea (27 mai 2013), biserica paraclis a fost așezată sub ocrotirea Sfântul Simeon Stâlpnicul. Sfântul locaş a fost ridicat într-un singur an (mai 2012-mai 2013), de către actualul stareț al mănăstirii, părintele protosinghel Augustin Dragomir.

Înfiinţarea mănăstirii Jiana s-a aprobat în şedinţa Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Olteniei din data de 28 mai 2008. S-a hotărât ca mănăstirea să primească hramul ,,Sf. Mc. Iuliu Veteranul”, ca mănăstire de călugări, sub jurisdicţia Episcopiei Severinului şi Strehaiei, urmând a funcţiona în cadrul Protoieriei Vânju Mare.

Citit 5964 ori Ultima modificare Sâmbătă, 01 Septembrie 2018 16:08

« Martie 2024 »