Sâmbătă, 30 Iunie 2018 13:17

De praznicul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, vineri, 29 iunie 2018, Catedrala Episcopală din Deva și-a sărbătorit cel de-al doilea hram. Cu acest prilej, Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de către un sobor de arhierei, preoți și diaconi, în frunte cu Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului. Din soborul de ierarhi au făcut parte Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Episcop Daniil și Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către Corala „Sf. Ierarh Nicolae” a Catedralei Episcopale, dirijată de către Preacucernicul Părinte Arhidiacon Daniel Balea.

Joi, 28 Iunie 2018 11:05

În duminica a V-a după Rusalii, Părintele Episcop Nicodim va efectua o vizită pastorală în parohia Strehaia.

Joi, 28 Iunie 2018 10:58

Vineri, 29 iunie 2018, în ziua de prăznuire a Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, la invitaţia Preasfinţitului Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, arhiereul nostru, Părintele Episcop Nicodim va participa la hramul Catedralei Episcopale din Deva.

Marți, 12 Iunie 2018 11:19

Miercuri, 13 iunie a.c, începând cu ora 10.00, Palatul Culturii “Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin, Episcopia Severinului Şi Strehaiei, Centrul Cultural “Nichita Stănescu” şi Fundaţia Culturală Lumina organizează la Palatul Culturii o serie de evenimente dedicate Centenarului şi poetului naţional Mihai Eminescu.

Joi, 19 Aprilie 2018 15:01

Palatul Culturii “Teodor Costescu” găzduieşte, în perioada 19-20 aprilie, simpozionul “Mircea cel Mare – simbol al unităţii de credinţă şi de neam”, organizat de Episcopia Severinului şi Strehaiei în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii din Craiova.Palatul Culturii “Teodor Costescu” găzduieşte, în perioada 19-20 aprilie, simpozionul “Mircea cel Mare – simbol al unităţii de credinţă şi de neam”, organizat de Episcopia Severinului şi Strehaiei în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii din Craiova.

Marți, 17 Aprilie 2018 21:58

În data de 23 aprilie, Episcopia Severinului şi Strehaiei se bucură de un moment anivesar special. Este vorba de împlinirea a 13 ani de emisie neîncetată a postul de radio deţinut de instituţia noastră bisericească – RADIO LUMINA.

Vineri, 08 Iunie 2018 17:32

În ziua de joi, 7 iunie 2018, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit în audienţă o delegaţie a Comitetului Executiv al Comisiei de dialog între Vatican şi Consiliul Mondial al Bisericilor (CMB).

Miercuri, 30 Mai 2018 13:41

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului (1 iunie 2018) și al Duminicii Părinților și Copiilor (3 iunie 2018).

Miercuri, 30 Mai 2018 13:39

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la sărbătoarea Preasfintei Treimi, hramul Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei Române, luni, 28 mai 2018.

mbl live

mbl youtube