Marți, 30 Octombrie 2018 18:27

Marţi, 30 octombrie, localitatea Jirov din judeţul Mehedinţi a fost gazda unui eveniment dedicat anului centenar. Începând cu orele 14.00, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei a sfinţit un monument aflat în curtea bisericii din localitate, înălţat în memoria eroilor din primul război mondial, purtând numele de „Cartea jertfei 1918-2018”. Monumentul este realizat din marmură şi are la bază o carte deschisă din spatele căreia se înalţă un obelisc terminat cu o cruce. Pe paginile cărţii sunt încrustate numele celor peste 50 de eroi din localiatea Jirov care şi-au dat viaţa pe câmpurile de luptă din primul război mondial.

Luni, 29 Octombrie 2018 15:14

Luni 29 octombrie, când Biserica Ortodoxă o prăznuiește pe Sfânta Cuvioasă Anastasia Romana, mănăstirea mehedinţeană Cerneţi şi-a sărbătorit hramul. Este cel de-al doilea hram al sfântului aşezământ monahal, după „Sfânta Treime“.

Duminică, 28 Octombrie 2018 14:34

Luni, 29 octombrie, când Biserica Ortodoxă o prăznuiește pe Sfânta Cuvioasă Anastasia Romana, mănăstirea mehedinţeană Cerneţi îşi va sărbători hramul. Este cel de-al doilea hram al sfântului aşezământ monahal, după „Sfânta Treime“.

Duminică, 28 Octombrie 2018 23:06

Marţi, 30 octombrie, localitatea Jirov din judeţul Mehedinţi va fi gazda unui eveniment dedicat anului centenar. Începând cu orele 13.30, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sfinţi un monument aflat în curtea bisericii din localitate, înălţat în memoria eroilor din primul război mondial, purtând numele de „Cartea jertfei 1918-2018”. Monumentul este realizat din marmură şi are la bază o carte deschisă din spatele căreia se înalţă un obelisc terminat cu o cruce. Pe paginile cărţii sunt încrustate numele celor peste 50 de eroi din localiatea Jirov care şi-au dat viaţa pe câmpurile de luptă din primul război mondial.

Miercuri, 10 Octombrie 2018 10:04

Fundația Ștefan Odobleja, în parteneriat cu Primăria Municipiului Drobeta Turnu-Severin și SC Psyho-Soma Med SRL, organizează Simpozionul Internațional ȘTEFAN ODOBLEJA – Eternitate la timpul prezent – 80 de ani de la apariția ”Psihologiei consonantiste” și 40 de ani de la trecerea savantului la cele veșnice.

Marți, 11 Septembrie 2018 22:52

Propunerea legislativă de revizuire a Constituţiei care prevede că familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie a fost adoptată marţi în plenul Senatului, informează Agerpres.

Miercuri, 31 Octombrie 2018 21:58

În ziua de marți, 30 octombrie 2018, la trei ani de la incendiul din clubul bucureștean Colectiv, în apropierea locului tragediei vor fi săvârșite două slujbe de pomenire pentru cei 64 de tineri care au trecut la Domnul.

Joi, 25 Octombrie 2018 23:07

În ziua de 25 octombrie 2018, în Sala Sinodală din Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în cadrul căreia au fost luate următoarele hotărâri:

mbl live

mbl youtube