Duminică, 08 Aprilie 2018 20:35

Credincioşii severineni au fost prezenţi în număr mare la slujba de Înviere săvârşită în noaptea de sâmbătă spre duminică la Catedrala episcopală.

Joi, 29 Martie 2018 10:08

În duminica aceasta, a VI-a a Marelui Post, Biserica drept-slăvitoare prăznuiește Intrarea în Ierusalim a Mântuitorului. Este o zi liturgică aparte amintind de unul dintre cele mai mari evenimente din viaţa pământească a Domnului nostru Iisus Hristos. În zilele acelea, cetatea era plină cu oameni veniţi de pretutindeni la marea sărbătoare a Paştilor. Ea răsuna de zvonurile privitoare la Marele Proroc şi Făcător de minuni din Nazaret, Ce tocmai săvârşise cea mai mare dintre nenumăratele Sale minuni - învierea lui Lazăr.

Joi, 29 Martie 2018 10:03

La sfârșitul acestei săptămâni, credincioșii din parohia mehedințeană Pluta se vor împărtăși de alese bucurii duhovnicești.

Joi, 22 Martie 2018 20:57

Instituţia Prefectului – Judeţul Mehedinţi, Primăria municipiului Drobeta Turnu Severin şi Direcţia de Patrimoniu Istoric şi Turism Cultural organizează în perioada 23-24 martie 2018, cu ocazia comemorării a 600 de ani de la trecerea la cele veşnice  a domnitorului Mircea cel Mare, simpozionul „CHIPUL LUI MIRCEA LA DUNĂRE”.

Joi, 08 Martie 2018 19:55

Direcția pentru Patrimoniu Istoric și Tursm Cultural, prin Cetatea Medievală a Severinului a organizat miercuri, 07.03.2018, începând cu ora 17:00, un evenimentul de omagiere a “EXCELENTEI FEMININE” din Mehedinti, un eveniment dedicat doamnelor. Cu acest prilej a fost pregătit un număr variat de momente artistice pentru ca doamnele să se simta preţuite.

Joi, 22 Februarie 2018 13:48

La Drobeta Turnu Severin se va desfăşura sâmbătă, 24 februarie, etapa judeţeană a concursului interdisciplinar „Cultură și spiritualitate românească”. Competiţia școlară va avea loc la Școala Gimnazială “Constantin Negreanu” din orașul nostru. Aceasta este organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean Mehedinţi cu implicarea catedrelor de Religie şi Limba şi literatura română.

Luni, 26 Martie 2018 12:03

În ziua de marți, 27 martie 2018, se împlinesc 100 de ani de la actul istoric al Unirii Basarabiei cu Patria mamă.

În acest context, Patriarhia Română anunţă următorul program al acestei zile aniversare:

Vineri, 23 Martie 2018 11:44

Cu multă tristeţe am aflat vestea trecerii neaşteptate din această viaţă a celor cinci muncitori români în urma exploziei produse la uzina chimică din localitatea Kralupy nad Vltavou din Cehia.

Vineri, 16 Martie 2018 12:49

În ziua de 15 martie 2018, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel i-a primit în audiență pe Episcopul Christopher Hill, Președintele Conferinței Bisericilor Europene, pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Emmanuel de Franța, Vicepreședinte, și pe Părintele Heikki Huttunen, Secretar General în cadrul aceleiași instituții.

mbl live

mbl youtube