Joi, 27 Decembrie 2018 20:08

Ultimul concert de colinde din acest an al corului Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei a avut loc în biserica cu hramul "Sfântul Nicoale" din parohia Orşova Sud, joi, 27 decembrie.

Miercuri, 26 Decembrie 2018 15:40

Miercuri, 26 decembrie 2018, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Soborul Maicii Domnului și pe Sfântul Preacuviosul Părintele nostru Nicodim de la Tismana, Episcopia Severinului și Strehaiei a îmbrăcat straie de sărbătoare, serbându-și ocrotitorul spiritual.

Marți, 25 Decembrie 2018 14:05

Praznicul Naşterii Domnului a stat, la Catedrala din Drobeta Turnu Severin, sub semnul Cuvântului, Verbul lui Dumnezeu, Lumina Lumii aşa cum este mărturisit de Sfântul Apostol şi Evanghelist Ioan la începutul Evangheliei Sale: "La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul. (…) Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.(…) Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr." (Ioan 1:1 şi 1:14).

Joi, 06 Decembrie 2018 20:17

Marele praznic al Sfântului Nicolae a fost şi zi de întâlnire a profesorilor de religie din Mehedinţi în cadrul cercului pedagogic de la ciclul gimnazial. Acest eveniment s-a desfăşurat în sala de festivităţi a Casei Satului din localitatea Cerneţi, sub coordonarea Părintelui Prof. Iliescu Sorin şi a doamnei Prof. Butoi Nicoleta.

Miercuri, 05 Decembrie 2018 08:49

Cercurile pedagogice la disciplina Religie, pentru semestrul I din anul şcolar 2018 – 2019 la clasele de gimnaziu şi de liceu, se vor desfăşura în Eparhia Severinului şi Strehaiei în zilele de 6 şi 7 decembrie 2018.

Marți, 04 Decembrie 2018 16:53

Elevii din clasele 7-12, câştigători ai locurilor I şi II la Olimpiada de Religie din anul 2018, împreună cu profesorii îndrumători au fost întâmpinaţi la sediul Episcopiei Severinului şi Strehaiei de domnul Corcodel Mihai, Consilierul Sectorului Cultural şi doamna Săftoiu Dana, Inspectorul de Religie din cadrul I.S.J. Mehedinţi.

Vineri, 21 Decembrie 2018 14:07

PREACUVIOSULUI CIN MONAHAL, PREACUCERNICULUI CLER ȘI DREPTMĂRITORILOR CREȘTINI DIN ARHIEPISCOPIA BUCUREȘTILOR HAR, PACE ȘI BUCURIE DE LA DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS, IAR DE LA NOI PĂRINTEȘTI BINECUVÂNTĂRI

Joi, 20 Decembrie 2018 18:34

În toate bisericile şi mănăstirile ortodoxe din ţară şi străinătate ale Patriarhiei Române va fi oficiată sâmbătă, 22 decembrie 2018, după Sfânta Liturghie, o slujbă de pomenire a eroilor care s-au jertfit în decembrie 1989 pentru libertatea, credinţa şi demnitatea poporului român.

Miercuri, 19 Decembrie 2018 12:21

Episcopia Severinului și Strehaiei, în parteneriat cu Primăria Broșteni și Asociația „Fiii Lupșei” vă invită să participați joi, 27 decembrie 2018, la un eveniment cultural organizat în cadrul proiectului RORS-26 Moșteniri la granița Dunării (“RORS-26 Inheritances at the Danube Cross-border”).

mbl live

mbl youtube