Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Septembrie 2018

La Mănăstirea Caraiman din județul Prahova se desfăşoară în zilele de 18 şi 19 septembrie, Congresul național „Hristos împărtășit copiilor”, eveniment care reuneşte inspectorii școlari județeni de religie, inspectorii eparhiali responsabili cu educația catehetică, reprezentanți ai Ministerului Educației Naţionale, precum și alți specialiști în educație.

Publicat în Știri religioase

Peste o mie de oameni s-au rugat astăzi și au adus recunoștință eroilor bănățeni jertfiți pentru marele ideal național, la Crucea-monument de pe Muntele Mic, împreună cu 4 ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române.

Publicat în Știri religioase

Cu ocazia Zilei Pompierilor din România, sărbătorită în fiecare an la data 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Drobeta” al Judeţului Mehedinţi a organizat competiţii sportive, expoziţii cu tehnica şi mijloacele de intervenţie, puncte de informare preventivă, o expoziţie de artă plastică, o activitate dedicată exclusiv copiilor, dar şi festivitatea de depunere a jurământului militar, miercuri, 12 septembrie 2018.

Publicat în Știri religioase

În Duminica după Înălţarea Sfintei Cruci, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, va săvârși Sfânta Liturghie la biserica parohiei Jupalnic din Orșova.

Publicat în Știri religioase

Episcopia Caransebeşului organizează pe 14 septembrie, cu prilejul sărbătorii Înălţării Sfintei Cruci, tradiţionalul pelerinaj la crucea ridicată pe Muntele Mic în memoria eroilor bănăţeni.

Publicat în Știri religioase

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Drobeta” al Judeţului Mehedinţi a organizat un eveniment care vine în întâmpinarea zilei de 13 septembrie în care se împlinesc 170 de ani de la Bătălia din Dealul Spirii.

Publicat în Știri religioase

În cadrul Proiectului „100 de file de istorie din Cartea Unirii”, proiect cultural cofinantat de Administratia Fondului Cultural National, miercuri, 12 septembrie 2018, copiii de la atelierul de lucru Bucovina, alături de copiii înscriși în atelierul de lucru Basarabia, au fost invitați la Muzeului Regiunii Porților de Fier, unde au audiat un concert de muzică patriotică susținut de Grupul Vocal Izvorașul al Episcopiei Severinului și Strehaei.

Publicat în Știri religioase

Propunerea legislativă de revizuire a Constituţiei care prevede că familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie a fost adoptată marţi în plenul Senatului, informează Agerpres.

La 13 septembrie se împlinesc 170 de ani de la Bătălia din Dealul Spirii. Această zi a fost aleasă ca moment de sărbătoare pentru toţi Pompierii din România.

“Şi nimeni nu-şi ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum şi Aaron. Aşa şi Hristos nu S-a preaslăvit pe Sine însuşi, ca să Se facă arhiereu, ci Cel ce a grăit către El: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut". În alt loc se zice: "Tu eşti Preot în veac după rânduiala lui Melchisedec".” (Evrei 5:4-6)

Pagina 1 din 3

mbl live