Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Iulie 2018
Marți, 31 Iulie 2018 00:42

Postul Adormirii Maicii Domnului

Postul Adormirii Maicii Domnului începe la 1 august. Postul acesta (popular - al Sântă-Măriei), care precedă sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, e rânduit de Biserică spre aducerea aminte de virtuţile alese ale Sfintei Fecioare şi de postul cu care ea însăşi, după tradiţie, s-a pregătit pentru trecerea la cele veşnice.

Publicat în Știri religioase

Până pe 15 august, în Catedrala Episcopală din Dr.Tr.Severin, seara, după slujba vecerniei, Paraclisului Maicii Domnului va lua locul obişnuitului Acatist până la sfârşitul postului.

Publicat în Știri religioase
În Duminica a IX-a după Rusalii, credincioşii parohiei mehedinţene Mărăşeşti, din Protopopiatul Baia de Aramă, vor primi vizita pastorală a Întâistătătorului Eparhiei Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Nicodim.
Publicat în Știri religioase

Personalul medical şi cei aflaţi la tratament în Spitalul Judeţean Mehedinţi au trăit vineri, 27 iulie, câteva clipe de bucurie duhovnicească, prilejuite de Sfânta Liturghie săvârşită aici de Întâistătătorul lor spiritual – Preasfinţitul Părinte Nicodim, cu ocazia serbării hramului paraclisului din cadrul unității medicale.

Publicat în Știri religioase

Vineri, 27 iulie, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte pe Sfântul Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon, ocrotitorul cadrelor medicale şi al bolnavilor, paraclisul Spitalului Judeţean din Dr.Tr.Severin îşi serbează hramul.

Publicat în Știri religioase

Praznicul Sfântului Mare Mucenic Pantelimon aduce de fiecare dată în sufletele clericilor şi credincioşilor olteni bogăţie de bucurii duhovniceşti.

Publicat în Știri religioase

Joi 26 iulie 2018 comunitatea credincioșilor parohiei Chilia din Episcopia Severinului și Strehaiei a primit vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei care a sfințit o troiță amplasată în curtea bisericii din satul Chilia.

Publicat în Știri religioase

Miercuri, 25 iulie 2018, când Biserica Ortodoxă serbează Adormirea Sfintei Ana, mama Maicii Domnului, Mănăstirea Sfânta Ana - Orșova a îmbrăcat straie de sărbătoare.

Bucureşti,

Marţi, 24 iulie 2018

Preafericirii Sale,

Preafericitului Părinte IERONIM al II-lea,

Arhiepiscopul Atenei şi al întregii Elade

Publicat în Comuncate de presă

Miercuri, 25 iulie, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Adormirea Sfintei Ana, Preasfinţitul Părinte Nicodim alături de un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi, va oficia slujba Sfintei Liturghii la Mănăstirea Sfânta Ana din Orşova, care îşi serbează hramul.

Pagina 1 din 3

mbl live