Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Mai 2018

Duminică, 3 iunie, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei dând curs invitaţiei Preasfinţitului Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, va sluji Sfânta Liturghie în Parohia Sârbeni din Protopopiatul Videle, cu ocazia sfinţirii bisericii parohiale.

Publicat în Stiri religioase

Joi, 31 mai, începând ora 10.00, s-a desfășurat la Drobeta Turnu Severin ședința de constituire a Adunării Eparhiale a Episcopiei Severinului şi Strehaiei, pentru perioada 2018-2022.

Publicat în Stiri religioase

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului (1 iunie 2018) și al Duminicii Părinților și Copiilor (3 iunie 2018).

Publicat în Comunicate de presă

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la sărbătoarea Preasfintei Treimi, hramul Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei Române, luni, 28 mai 2018.

Publicat în Comunicate de presă

Cuvântul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Conferința Națională Unitate dogmatică și  specific național în pictura bisericească, ediția a 6-a, marţi, 29 mai 2018, Palatul Patriarhiei din Bucureşti

Publicat în Comunicate de presă

Joi, 31 mai, ora 10.00, se va desfășura la Drobeta Turnu Severin ședința de constituire a Adunării Eparhiale a Episcopiei Severinului şi Severinului, pentru perioada 2018-2022.

Publicat în Stiri religioase

Luni, 28 mai, de praznicul Sfintei Treimi, trei mănăstiri mehedințene au îmbrăcat  straie de sărbătoare.

Publicat în Stiri religioase

În Duminica Rusaliilor, orşovenii au participat în număr mare la evenimentele cultural-artistice şi religioase, organizate de Parohia “Sfântul Nicolae” din municipiul Orşova, sub genericul “Ruga Orşoveană”.

Publicat în Stiri religioase

În Duminica Rusaliilor, Cincizecimii sau Pogorârii Sfântului Duh, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească la Mănăstirea Cerneţi.

Publicat în Stiri religioase

Duminică, 27 mai 2018, când Biserica Ortodoxă face prăznuirea Sfântului Mucenic Iuliu Veteranul, mănăstirea mehedințeană Jiana îmbracă straie de sărbătoare, serbându-și hramul.Duminică, 27 mai 2018, când Biserica Ortodoxă face prăznuirea Sfântului Mucenic Iuliu Veteranul, mănăstirea mehedințeană Jiana îmbracă straie de sărbătoare, serbându-și hramul.Așezământul monahal din Câmpia Blahniței a devenit în aceste zile o oază de pelerinaj și rugăciune pentru sutele de credincioși iubitori de prăznuire.

Pagina 1 din 4

mbl live