Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Martie 2018

În duminica aceasta, a VI-a a Marelui Post, Biserica drept-slăvitoare prăznuiește Intrarea în Ierusalim a Mântuitorului. Este o zi liturgică aparte amintind de unul dintre cele mai mari evenimente din viaţa pământească a Domnului nostru Iisus Hristos. În zilele acelea, cetatea era plină cu oameni veniţi de pretutindeni la marea sărbătoare a Paştilor. Ea răsuna de zvonurile privitoare la Marele Proroc şi Făcător de minuni din Nazaret, Ce tocmai săvârşise cea mai mare dintre nenumăratele Sale minuni - învierea lui Lazăr.

Joi, 29 Martie 2018 10:03

Eveniment duhovnicesc în satul Pluta

La sfârșitul acestei săptămâni, credincioșii din parohia mehedințeană Pluta se vor împărtăși de alese bucurii duhovnicești.

Publicat în Stiri religioase

Miercuri, 28 martie, Preasfințitul Părinte Episcop Nicodim a primit la reședința episcopală un număr de 6 elevi care s-au calificat la faza națională a Olimpiadei de Religie ce se va desfășura anul acesta la Iaşi în perioada 11-15 aprilie.

Publicat în Stiri religioase

În ziua de marți, 27 martie 2018, se împlinesc 100 de ani de la actul istoric al Unirii Basarabiei cu Patria mamă.

În acest context, Patriarhia Română anunţă următorul program al acestei zile aniversare:

Publicat în Comunicate de presă

Cu multă tristeţe am aflat vestea trecerii neaşteptate din această viaţă a celor cinci muncitori români în urma exploziei produse la uzina chimică din localitatea Kralupy nad Vltavou din Cehia.

Publicat în Comunicate de presă

De marele praznic al Bunei Vestiri, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, va participa la manifestările prilejuite de împlinirea a 10 ani de la de la înfiinţarea Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor şi întronizarea Preasfinţitului Sebastian ca episcop al acestei eparhii.

Publicat în Stiri religioase

Mănăstirea de pe dealul Moşului din Orşova a fost închinată Sfintei Ana, cea care la o vârstă foarte înaintată a născut-o, prin putere dumnezeiască, pe Fecioara Maria – Maica Domnului nostru Iisus Hristos, Mântuitorul neamului omenesc.

Publicat în Stiri religioase

Instituţia Prefectului – Judeţul Mehedinţi, Primăria municipiului Drobeta Turnu Severin şi Direcţia de Patrimoniu Istoric şi Turism Cultural organizează în perioada 23-24 martie 2018, cu ocazia comemorării a 600 de ani de la trecerea la cele veşnice  a domnitorului Mircea cel Mare, simpozionul „CHIPUL LUI MIRCEA LA DUNĂRE”.

Miercuri, 21 martie, dreptslăvitorii creştini severineni vor participa în duh de rugăciune la slujba Deniei Canonului Sfântului Andrei Criteanul, ce se săvârşeşte în a V-a Săptămână a Postului Mare. La Catedrala episcopală Denia va fi săvârşită de Părintele Episcop Nicodim şi la această slujbă a pocăinţei va fi înconjurat de soborul de preoţi al Sfintei Catedrale.

Duminică, 18 Martie 2018 10:26

Comuniune liturgică la Mănăstirea Cerneți

Sâmbătă, 17 martie 2018, obștea mănăstirii Cerneți s-a bucurat de vizita Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, care a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu un ales sobor de preoți și diaconi, alaturi de soborul sfintei mănăstiri.

Pagina 1 din 3

mbl live