Stiri religioase

Stiri religioase (273)

Drept-slăvitorii creștini severineni sunt chemați la rugăciune și comuniune în duminica a XIV-a după Rusalii, bucurându-se de prezenţa ierarhul nostru, Părintele Episcop Nicodim care va sluji Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală cu hramurile "Învierea Domnului" şi "Sf. M. Mc. Gheorghe" din Drobeta Turnu-Severin.

Joi, 30 August 2018 13:54

A apărut imnul ITO 2018

Tema centrală a imnului este unitatea de credință și de neam. Piesa face trimitere atât la curajul eroilor cât și la entuziasmul tinereții și promovează valorile Ortodoxiei Românești.

Sâmbătă, 1 septembrie, când Biserica Ortodoxă face prăznuirea Sfântului Simeon Stâlpnicul, mănăstirea Jiana va îmbrăca haine de sărbătoare.

1 septembrie este prima zi a noului an bisericesc, dată la care românii sărbătoreau și anul nou civil. Anul nou civil , adoptat și de români, este pe 1 ianuarie.

Sute de pelerini, veniţi din localităţile învecinate mănăstirii Topolniţa, au participat în duh de rugăciune la vechiul hram al mănăstirii Topolniţa de pe 29 august.

În dimineaţa zilei de luni, 27 august, în urma unui tragic accident de circulație petrecut pe DN56A, a trecut la Domnul maica Anastasia Bărbuță, stareța Mănăstirii Cîrjei.

De praznicul Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul, mănăstirea Topolniţa îmbracă haină de sărbătoare, cu prilejul hramului. Sfânta Liturghie va fi săvârşită de Preasfinţitul Părinte Nicodim, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Nu mai puțin de 12 ani au trecut de când, cu binecuvântarea lui Dumnezeu, la inițiativa preotului Petrache Crețu, slujitor în Parohia Ortodoxă de la Uricani, a fost pusă piatra de temelie a Catedralei Ortodoxe cu hramul ”Adormirea Maicii Domnului” de la Uricani.

În data de 26 august va avea loc sfințirea și târnosirea bisericii ortodoxe ”Adormirea Maicii Domnului” în cea mai estică localitate a Văii Jiului, la Uricani.

În duminica a XII-a după Rusalii, credincioşii severineni sunt chemați la rugăciune obştească şi la comuniunea cu Dumnezeu şi cu sfinții Săi.

Pagina 1 din 20

mbl live