Comunicate de presă

Comunicate de presă (41)

PREACUVIOSULUI CIN MONAHAL, PREACUCERNICULUI CLER ȘI DREPTMĂRITORILOR CREȘTINI DIN ARHIEPISCOPIA BUCUREȘTILOR HAR, PACE ȘI BUCURIE DE LA DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS, IAR DE LA NOI PĂRINTEȘTI BINECUVÂNTĂRI

În toate bisericile şi mănăstirile ortodoxe din ţară şi străinătate ale Patriarhiei Române va fi oficiată sâmbătă, 22 decembrie 2018, după Sfânta Liturghie, o slujbă de pomenire a eroilor care s-au jertfit în decembrie 1989 pentru libertatea, credinţa şi demnitatea poporului român.

Miercuri, 19 Decembrie 2018 12:21

Invitație eveniment cultural

Episcopia Severinului și Strehaiei, în parteneriat cu Primăria Broșteni și Asociația „Fiii Lupșei” vă invită să participați joi, 27 decembrie 2018, la un eveniment cultural organizat în cadrul proiectului RORS-26 Moșteniri la granița Dunării (“RORS-26 Inheritances at the Danube Cross-border”).

Luni, 17 decembrie 2018, în ziua de prăznuire a Sfântului Proroc Daniel, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel își sărbătorește ziua onomastică.

În zilele care urmează Sfințirii Catedralei Naționale (26-29 noiembrie 2018), în Catedrala Națională se va săvârși Sfânta Liturghie, între orele 9.00 – 11.00.

Cuvântul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, la şedinţa solemnă a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Sala Sinodală, Reşedinţa Patriarhală din Bucureşti, 24 noiembrie 2018.

Evenimentele legate de Sfințirea Catedralei Naționale se vor desfășura după următorul program:

În ziua de marți, 30 octombrie 2018, la trei ani de la incendiul din clubul bucureștean Colectiv, în apropierea locului tragediei vor fi săvârșite două slujbe de pomenire pentru cei 64 de tineri care au trecut la Domnul.

În ziua de 25 octombrie 2018, în Sala Sinodală din Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în cadrul căreia au fost luate următoarele hotărâri:

Comuniunea sfinţilor este izvor de

unitate românească în cuget şi simţiri

Iubiţi pelerini,

Pagina 1 din 3