Comunicate de presă

Comunicate de presă (21)

Marți, 28 August 2018 19:48

Precizare

În legătură cu apariția în presă a știrii conform căreia slujba Sfintei Cununii din data de 26 august 2018 a dlui Valentin Dragnea ar fi fost oficiată într-un spațiu neliturgic, încălcându-se astfel o decizie fermă a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, precizăm următoarele:

Cu privire la faptul că domnul Valentin Dragnea, fiul domnului Liviu Dragnea, și-a stabilit domiciliul în casa parohială a bisericii Sfântul Elefterie – Nou, pentru corecta informare a publicului, precizăm următoarele:

Bucureşti,

Marţi, 24 iulie 2018

Preafericirii Sale,

Preafericitului Părinte IERONIM al II-lea,

Arhiepiscopul Atenei şi al întregii Elade

Duminică, 22 iulie 2018, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, aniversează împlinirea vârstei de 67 de ani.

În ziua de joi, 7 iunie 2018, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit în audienţă o delegaţie a Comitetului Executiv al Comisiei de dialog între Vatican şi Consiliul Mondial al Bisericilor (CMB).

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului (1 iunie 2018) și al Duminicii Părinților și Copiilor (3 iunie 2018).

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la sărbătoarea Preasfintei Treimi, hramul Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei Române, luni, 28 mai 2018.

Cuvântul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Conferința Națională Unitate dogmatică și  specific național în pictura bisericească, ediția a 6-a, marţi, 29 mai 2018, Palatul Patriarhiei din Bucureşti

La sărbătoarea Înălțării Domnului şi Ziua Eroilor din ziua de joi, 17 mai 2018, după Sfânta Liturghie, vor fi oficiate slujbe de pomenire a eroilor neamului românesc în toate catedralele, bisericile, mănăstirile, cimitirele, troiţele şi monumentele închinate acestora din ţară şi străinătate. Apoi, la ora 12.00, clopotele bisericilor ortodoxe vor fi trase în semn de recunoştinţă faţă de eroii care s-au jertfit pentru neam, credinţă şi ţară.

Pagina 1 din 2

mbl live