Episcopia Severinului și Strehaiei - Luni, 04 Decembrie 2017

Ne aflăm astăzi la Moscova pentru a marca împreună împlinirea a 100 de ani de la restabilirea patriarhatului în Biserica Ortodoxă Rusă (1917-2017).

Publicat în Stiri religioase

Astăzi, 3 decembrie 2017, a avut loc întrevederea dintre Preafericitul Părinte Kiril, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii și Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României. Întâlnirea a avut loc în Sala Tronului de la Reședința „Danilovski” și a fost prilejuită de vizita delegației Bisericii Ortodoxe Române cu ocazia festivităților împlinirii a o sută de ani de la restabilirea instituției patriarhatului în Biserica Ortodoxă Rusă.

Luni, 04 Decembrie 2017 11:18

Cercurile pedagogice la disciplina religie

Cercuri pedagogice la disciplina Religie, pentru semestrul I din anul şcolar 2017 – 2018 la clasele de gimnaziu şi de liceu, se desfăşoară în Eparhia Severinului şi Strehaiei în zilele de 7 şi 8 decembrie. Profesorii de religie care predau la gimnaziu se vor întâlni începând cu ora 09.00, la Şcoala Gimnazială Vînju Mare, urmând ca vineri, 8 decembrie, Colegiul Naţional Pedagogic “Ştefan Odobleja” din Drobeta Turnu Severin să găzduiască, tot de la ora 09.00, întâlnirea cadrelor didactice ce predau religia la liceu.

Publicat în Stiri religioase

Miercuri, 6 decembrie, când Biserica Ortodoxă îl prăznuieşte pe Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Catedrala Episcopală din Deva îşi sărbătoreşte hramul.

Publicat în Stiri religioase

Duminică, 3 decembrie 2017, a avut loc întrevederea dintre Preafericitul Părinte Kiril, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, și Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României. Întâlnirea a avut loc în Sala Tronului de la Reședința „Danilovski” și a fost prilejuită de vizita delegației Bisericii Ortodoxe Române cu ocazia festivităților împlinirii a o sută de ani de la restabilirea instituției patriarhatului în Biserica Ortodoxă Rusă.

« Decembrie 2017 »