octombrie 2008

 

Duminică, 5 octombrie: <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office">

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la parohia ortodoxă din Zurich şi a oficiat Taina Cununiei la această parohie;

 

Miercuri, 08 octombrie:

 

-          a vizitat lucrările de construcţie ce se desfăşoară la bisericile din parohia Marga şi din satul Schitul de Sus, Protoieria Drobeta Turnu Severin Nord;

 

Duminică, 12 octombrie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la parohia Bălăciţa, Protoieria Vânju Mare;

 

Marţi, 14 octombrie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie <?xml:namespace prefix = st1> la Mănăstirea Gura Motrului, cu prilejul hramului acestei mănăstiri(Sf. Cuv. Parascheva);

 

Sâmbătă, 18 octombrie:

 

-          a săvârşit Taina Cununiei la parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” (Grecescu) din Drobeta Turnu Severin;

 

Duminică, 19 octombrie:

 

-          a săvârşit slujba de resfinţire a bisericii parohiei Fântâna Domnească, Protoieria Strehaia şi a slujit Sfânta Liturghie în această biserică; a acordat părintelui Mihart Ion, preot paroh al acestei parohii, rangul bisericesc de iconom ;

-          a oficiat Taina Sfintei  Cununii la  parohia „Adormirea Maicii Domnului” (Maioreasa) din Drobeta Turnu Severin;

 

Marţi, 21 octombrie:

 

-          a susţinut cursuri de Formare Duhovnicească la Facultatea de Teologie din Craiova;

 

Joi, 23 octombrie – Vineri, 24 octombrie:

 

-          a participat la lucrările de construcţie ce se desfăşoară la biserica din satul Negruşa, Protoieria Drobeta Turnu Severin Nord;

 

Sâmbătă, 25 octombrie:

 

-          a oficiat slujba Botezului la parohia Titerleşti, Protoieria  Baia de Aramă;

-          a săvârşit Taina Cununiei la parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” (Grecescu) din Drobeta Turnu Severin;

-          la invitaţia Î.P.S. Irineu, Mitropolitul Olteniei, a participat la oficierea  slujbei Vecerniei şi a Litiei în Catedrala Mitropolitană din Mun. Craiova, precum şi la procesiunea solemnă cu Sfintele Moaşte pe străzile centrale ale Craiovei, cu prilejul prăznuirii Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir, hramul Catedralei Mitropolitane şi Ocrotitorul spiritual al Craiovei;

 

Duminică, 26 octombrie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Craiova, alături de  Î.P.S. Irineu, Mitropolitul Olteniei,  P.S. Sebastian, Episcopul Slatinei şi P.S. Gurie Gorjeanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Craiovei cu prilejul prăznuirii Sfântului Dimitrie Izvorătorul de Mir, hramul Catedralei Mitropolitane şi Ocrotitorul spiritual al Craiovei;

 

Luni, 27 octombrie:

 

-          a participat la hramul Catedralei Patriarhale şi slujit Sfânta Liturghie alături de membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în frunte cu Prea Fericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române(Sfântul Dimitrie cel Nou);

 

Marţi, 28 octombrie:

-          a participat la şedinţa solemnă a Sfântului Sinod cu tema „Anul 2008, An jubiliar al Sfintei Scripturi şi al Sfintei Liturghii”, ce a avut loc în Aula Magna „ Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei din Bucureşti;

 

Miercuri, 29 octombrie – Joi, 30 octombrie:

 

-          a participat la şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ce a avut loc la Reşedinţa patriarhală din Bucureşti, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel;

 

Vineri, 31 octombrie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin şi a hirotonit întru diacon pe seama parohiei Tâmna, Protoieria Strehaia, pe tânărul teolog Mihail Borza;