septembrie 2008

 

Luni, 01 septembrie : <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office">

 

-          a oficiat slujba  înmormântării în parohia Şişeşti, Protoieria Baia de Aramă;

 

Marţi,  02 septembrie :

 

-          a participat la şedinţa de lucru cu P.P.C.C. Protoierei, ce s-a desfăşurat <?xml:namespace prefix = st1> la Centrul Eparhial;

-          a prezidat şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial;

 

Miercuri, 03 septembrie:

 

-          a examinat studenţii Facultăţii de Teologie din Craiova la Formare Duhovnicească;

 

Joi, 4 septembrie:

 

-          a vizitat lucrările  de construcţie ce se desfăşoară la biserica parohiei Marga, Protopopiatul Drobeta Turnu Severin Nord;

 

Sâmbătă, 6 septembrie:

 

-          a vizitat Mânăstirea „Sfânta Treime” Cerneţi, Protoieria Drobeta Turnu Severin Sud;

 

Duminică, 7 septembrie:

 

-          a  slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;

-          a săvârşit la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin slujba de mulţumire la împlinirea a 50 de ani de împreună vieţuire a D-lui Dumitru Milicov cu D-na  Georgeta Milicov;

-          a oficiat slujba Cununiei la parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” (Grecescu), Protoieria Drobeta Turnu Severin Nord;

 

Luni, 08 septembrie:

 

-          a  slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Vodiţa, cu prilejul hramului acestei mănăstiri(Naşterea Maicii Domnului);

 

Marţi,  09 septembrie :

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin împreună cu toţi preoţii din eparhie, hirotoniţi de Prea Sfinţia Sa;

-          a participat la deschiderea oficială a simpozionului „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate” ce a avut loc în sala „Mitropolit Nestor Vornicescu” a  Centrului Eparhial al Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

 

Miercuri, 10 septembrie:

 

-          a participat la manifestările prilejuite de simpozionul „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate”. secţiunea  „2008 – Anul jubiliar al Sfintei Scripturi şi al Sfintei Liturghii”, ce a avut loc în Sala Mare a Palatului Cultural „Theodor Costescu“ din Drobeta Turnu Severin;

-          a participat la concertul de muzică susţinut de grupul „Katharsis” al Episcopiei Caransebeşului, condus de prof. Alin Buliga, ce a avut loc în Sala Mare a Palatului Cultural „Theodor Costescu“ din Drobeta Turnu Severin;

 

Joi, 11 septembrie:

 

-          a participat la manifestările prilejuite de simpozionul „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate”, secţiunea „150 de ani de la trecerea la cele veşnice a teologului, filozofului, pedagogului şi oratorului Eufrosin Poteca”.ce s-au desfăşurat  în sala „Mitropolit Nestor Vornicescu” a Episcopiei Severinului şi Strehaiei;

 

 

Vineri, 12 septembrie:

 

-          a participat la manifestările prilejuite de simpozionul „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate”, secţiunea ,,Istorie, teologie, spiritualitate”, ce s-au desfăşurat  în sala „Mitropolit Nestor Vornicescu” a Episcopiei Severinului şi Strehaiei;

 

Sâmbătă, 13 septembrie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la Mânăstirea Gura Motrului şi a oficiat o slujbă de pomenire la împlinirea a 150 de ani de la trecerea la cele veşnice a Arhimandritului Eufrosin Poteca, a cărui mormânt se află la această mănăstire;

 

Duminică, 14 septembrie:

 

-          la invitaţia P.S.  Lucian, Episcopul Caransebeşului a participat la pelerinajul la Crucea de pe Muntele Mic, unde a oficiat, pe un podium special amenajat Sfânta Liturghie(Înălţarea Sfintei Cruci);

 

Luni, 15 septembrie:

 

-          a participat la manifestările prilejuite de începerea unui nou an şcolar la Şcoala nr.2, cu clasele I-VIII  (Alice Voinescu) din municipiul Drobeta Turnu Severin, ce s-au desfăşurat   la Casa Tineretului din municipiul nostru;

 

Marţi, 16 septembrie:

 

-          a prezidat şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial;

-          a săvârşit slujba punerii pietrei de temelie la zidirea unui lăcaş de cult la Centrul de asistenţă socială de la Strehaia;

 

Miercuri, 17 septembrie:

 

-          a acordat audienţe preoţilor şi credincioşilor;

-          program administrativ;

 

Duminică, 21 septembrie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie  la parohia Meriş, Protoieria Baia de Aramă;

-          a săvârşit Taina Cununiei la parohia Meriş, Protoieria Baia de Aramă;  

 

Vineri, 26 septembrie:

 

-          la invitaţia P.S. Gherasim, Episcopul Râmnicului, a participat la procesiunea organizată pe străzile principale  ale Mun. Râmnicu- Vâlcea, cu prilejul prăznuirii Sfântului Ierarh şi Martir Antim Ivireanul, ocrotitorul Episcopiei Râmnicului;

 

 

 

Sâmbătă, 27 septembrie:

 

-          a slujit Sfânta  Liturghie, alături de ierarhii membrii ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în frunte cu IPS Părinte dr. Irineu Popa, Mitropolitul Olteniei,  pe platoul special amenajat în faţa Complexului Cultural ,,Sfântul Antim Ivireanul”  cu prilejul hramului  Catedralei Episcopale (Sfântul Ierah şi Martir Antim Ivireanul);

 

Duminică, 28 septembrie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;

-          a săvârşit  slujba înmormântării la parohia Jirov, Protoieria Strehaia;

 

Luni, 29 septembrie:

 

-          a participat la şedinţa lucru a Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Olteniei ce a avut loc sub preşedinţia Înalt Prea Sfinţitului Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, la Palatul Patriarhiei din Bucureşti;