iunie 2008

 

Duminică, 1 iunie: <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office">

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la parohia Gura Motrului, Protopopiatul Strehaia şi a hirotonit şi instalat ca preot paroh al acestei parohii pe P.C. Diac. Drăghici Nicolae;

-           

Luni, 2 iunie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie <?xml:namespace prefix = st1> la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;

-          a participat la conferinţa pastoral-misionară cu tema „Statutul pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române – importanţa şi actualitatea lui pentru viaţa parohială”, ce s-a desfăşurat la sediul Protoieriei Drobeta Turnu Severin Sud, cu preoţii şi cântăreţii din acest protopopiat;

 

Marţi, 3 iunie:

 

-           a asistat la Sfânta Liturghie  săvârşită la parohia Baia de Aramă, Protoieria Baia de Aramă;

-          a participat la conferinţa pastoral-misionară cu tema „Statutul pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române – importanţa şi actualitatea lui pentru viaţa parohială”, ce s-a desfăşurat la sediul Protoieriei Baia de Aramă, cu preoţii şi cântăreţii din acest protopopiat;

 

Miercuri, 4 iunie:

 

-          a asistat la Sfânta Liturghie  săvârşită la parohia Strehaia, Protoieria Strehaia;

-          a participat la conferinţa pastoral-misionară cu tema „Statutul pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române – importanţa şi actualitatea lui pentru viaţa parohială”, ce s-a desfăşurat la sediul Protoieriei  Strehaia, cu preoţii şi cântăreţii din acest protopopiat;

 

 

 

Joi, 5 iunie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin(Înălţarea Domnului);

 

Duminică, 8 iunie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Iaşi, alături de ierarhii, membrii ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

-          a participat la ceremonia de întronizare a Î.P.S. Teofan Savu ca Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, slujbă oficiată de Prea Fericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române;

 

Miercuri, 11 iunie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;

-          a participat la conferinţa pastoral-misionară cu tema „Statutul pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române – importanţa şi actualitatea lui pentru viaţa parohială”, ce s-a desfăşurat la sala „Nestor Mitropolitul” a Centrului Eparhial, cu preoţii şi cântăreţii din  Protoieria Drobeta Turnu Severin Nord;

 

Joi, 12 iunie:

 

-          a asistat la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;

-          a participat la conferinţa pastoral-misionară cu tema „Statutul pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române – importanţa şi actualitatea lui pentru viaţa parohială”, ce s-a desfăşurat la sala „Nestor Mitropolitul” a Centrului Eparhial, cu preoţii şi cântăreţii din  Protoieria  Vânju Mare;

 

Duminică, 15 iunie –Luni 16 iunie:

 

-          la invitaţia Prea Sfinţitului Siluan Mănuilă, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române de Gyula, din Ungaria, a slujit în duminica Pogorârii Sfântului Duh şi în ziua sărbătorii Sfintei Treimi, în sfintele lăcaşuri din această eparhie a Bisericii Ortodoxe Române;

 

Miercuri, 18 iunie:

 

-          a acordat audienţe preoţilor şi credincioşilor;

-          program administrativ;

 

Sâmbătă, 21 iunie:

 

-          a oficiat Taina Cununiei la parohia Jupalnic- Orşova, Protoieria Drobeta Turnu Severin Nord;

 

 

 

Duminică, 22 iunie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la parohia Pârlagele,  Protoieria Drobeta Turnu Severin Nord;

-          a oficiat slujba Botezului la parohia Marga, Protoieria Drobeta Turnu Severin Nord;

 

Luni , 23 iunie:

 

-           a participat la şedinta de constituire a Consiliului local al municipiului Drobeta Turnu Severin şi de instalare a primarului ales Constantin Gherghe,  ce a avut loc în Sala mare a Prefecturii;

 

Marţi, 24 iunie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la parohia  „Sfântul Ioan Botezătorul” (Grecescu), din Drobeta Turnu Severin, cu prilejul hramului acestei sfinte biserici;

 

Miercuri, 25 iunie:

 

-          a prezidat şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial;

-          program administrativ;

 

 

Joi, 26 iunie:

 

-          a participat la şedinţa de lucru a Sinodului mitropolitan al Mitropoliei Olteniei, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române şi Locţiitor de Arhiepiscop al Craiovei şi Mitropolit al Olteniei, în vederea desemnării candidaţilor pentru ocuparea postului vacant de Mitropolit al Olteniei, ce a avut loc la reşedinţa patriarhală din Bucureşti;

 

 

Vineri, 27 iunie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie alături de P.S. Gurie Gorjeanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Craiovei şi P.S. Irineu Slătineanul, Arhiereu Vicar al Episcopiei Râmnicului  la Catedrala Mitropolitană din Craiova; în timpul Sfintei Liturghii absolvenţii Facultăţii de Teologie din Craiova au depus jurământul de credinţă;

 

Duminică, 29 iunie:

 

-          a slujit Sfânta Liturghie la parohia Isverna, Protoieria Baia de Aramă;

-          a săvârşit slujba de pomenire  pentru eroii anticomunişti împuşcaţi în localitatea Isverna în 31 martie 1949, precum şi pentru toţi eroii neamului românesc care au adormit întru Domnul, apărând credinţa ortodoxă şi neamul românesc.