septembrie 2007

 

b_240_240_16777215_0___agenda_septembrie07_2_small.jpgDuminică, 2 septembrie:

- a slujit Sfânta Liturghie la parohia Dănceu, Protopopiatul Vânju Mare;

- a vizitat lucrările de construcţie ce se desfăsoară la biserica din satul Putinei, filie a parohiei Halânga, precum si la bisericile din parohiile Valea Boerească şi Cocorova, Protopopiatul Drobeta Turnu Severin Nord;

 

Luni, 3 septembrie :

 - a participat la lucrările de turnare a fundaţiei noilor chilii ale Mănăstirii „Sfânta Treime” Cerneti;

          

Marţi,  4 septembrie :

 - a examinat studenţii Facultăţii de Teologie din Craiova, la disciplina Formare duhovnicească;

 

Miercuri, 5 septembrie:

 - a prezidat şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial;

- program administrativ;

 

Joi, 6 septembrie:

 - a vizitat lucrările  de construcţie ce se desfăşoară la biserica parohiei Negruşa, Protopopiatul Drobeta Turnu Severin Nord;

 

 

Sfanta Liturghie la Manastirea VoditaSâmbătă, 8 septembrie:

 - a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Vodiţa, cu prilejul hramului acestei mănăstiri(Naşterea Maicii Domnului); a hirotesit duhovnic pe părinteleui Ştefan Ionuţ de la parohia Negreşti şi pe părintele Ispas Mihai Florin de la parohia Gîrla Mare II, protopopiatul Drobeta Turnu Severin Sud;

 

 

Duminică, 9 septembrie:

 - a  săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin; în cadrul Sfintei Liturghii a săvârşit slujba cununiei tinerilor teologi Tăruş Cătălin Marinel  şi Irina Cătălina;

- a săvârşit slujba cununie tinerilor Stăiculescu Leontin şi Lelia Bianca în biserica parohiei Vânju Mare I;

- a săvârşit slujba cununie tinerilor Burcu George Alexandru şi Ana Maria  în biserica parohiei Strehaia;

 

 

 

b_175_175_16777215_0___agenda_septembrie07_11_small.jpgMarţi, 11 septembrie:

 - a participat alături de membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la săvârşirea slujbei parastasului de 40 de zile pentru pomenirea adormitului întru fericire Patriarhul Teoctist, slujbă ce a avut loc la Catedrala Patriarhală din Bucureşti;

 

 

 

 

 

b_175_175_16777215_0___agenda_septembrie07_12_small.jpgMiercuri, 12 septembrie:

 - a participat la şedinţa extraordinară de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în vederea desemnării candidaţilor pentru alegerea titularului în scaunul vacant de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române;

- a participat la şedinţa Colegiului Electoral Bisericesc  ce s-a desfăşurat în Aula Palatului Patriarhiei, în vederea alegerii titularului în scaunul vacant de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române;

 

 

 

b_175_175_16777215_0___agenda_septembrie07_14_small.jpgVineri, 14 septembrie:

 - la invitaţia P.S.  Lucian, Episcopul Caransebeşului a participat alături de P.S. Calinic, Episcopul Argeşului şi Muscelului la pelerinajul la Crucea de pe Muntele Mic, unde a oficiat, pe un podium special amenajat Sfânta Liturghie(Înălţarea Sfintei Cruci);

 

 

 

 

 

b_175_175_16777215_0___agenda_septembrie07_15_small.jpgSâmbătă, 15 septembrie:

 - a săvârşti botezul pruncei Claudia Adriana Şonei, la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;

 

 

 

 

 

b_175_175_16777215_0___agenda_septembrie07_16_small.jpgDuminică, 16 septembrie:

 - a săvârşit slujba sfinţirii noii biserici a parohiei Podeni, protopopiatul Drobeta Turnu Severin Nord; a slujit Sfânta Liturghie în noua biserică a parohiei Podeni; a acordat P.C. Pr. Cheiţă Constantin, preot paroh al acestei parohii, rangul bisericesc de iconom stavrofor;

 

 

 

 

 

 

Luni, 17 septembrie:

 - a vizitat lucrările de construcţie ce se desfăşoară la Căminul de bătrâni „Sf. Ioan Evanghelistul” din Com. Balta;

- a vizitat lucrările de construcţie ce se desfăşoară la biserica din satul Gornoviţa, filie a parohiei Prejna, precum şi la biserica din parohia Ponoarele, protopopiatul Baia de Aramă;

- a vizitat biserica parohiei Buseşti, lucrările de constructie ce se desfăşoară la biserica din satul Runcşor, filie a parohiei Dâlma precum şi lucrările de restaurare ce se desfăşoară la biserica din satul Bala de Jos, filie a parohiei Bala, protpopiatul Baia de Aramă;

 

 

b_175_175_16777215_0___agenda_septembrie07_23_small.jpgDuminică, 23 septembrie:

 - a săvârşit slujba de resfinţire a bisericii din satul Valea Coşuştii, filie a parohiei Govodarva, protopopiatul Baia de Aramă şi a slujit Sfânta Liturghie în această biserică;

- a oficiat slujba botezului pruncei Maria Carmen Bivolaru, fiica părintelui Bivolaru Cristian, preot paroh al parohiei Govodarva, protopopiatul Baia de Aramă;

 

 

 

 

Luni, 24 septembrie:

 - a prezidat şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial;

- program administrativ;

   

 

b_175_175_16777215_0___agenda_septembrie07_26_small.jpgMiercuri, 26 septembrie:

 - la invitaţia P.S. Gherasim, Episcopul Râmnicului, a participat la procesiunea organizată pe străzile principale  ale Mun. Râmnicu- Vâlcea, cu prilejul prăznuirii Sfântului Ierarh şi Martir Antim Ivireanul, ocrotitorul Episcopiei Râmnicului;

 

 

 

 

 

Joi, 27 septembrie:

b_175_175_16777215_0___agenda_septembrie07_27_small.jpg - a slujit Sfânta  Liturghie, alături de Î.P.S. Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, P.S. Gherasim al Râmnicului, P.S. Lucian al Caransebeşului, P.S. Galaction al Alexandriei şi Teleormanului, P.S. Visarion Răşinăreanu, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, P.S. Gurie Gorjeanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Craiovei şi P.S. Irineu Slătineanul, Arhiereu Vicar al Episcopiei Râmnicului, pe podiumul amenajat în faţa Catedralei Episcopale din Râmnicu Vâlcea, cu prilejul hramului acestei Catedrale (Sfântul Ierah şi Martir Antim Ivireanul);

 

 

 

 

b_175_175_16777215_0___agenda_septembrie07_30_small.jpgDuminică, 30 septembrie:

 - a participat alături de membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române precum şi de reprezentanţii Bisericilor Ortodoxe surori, în frunte cu Prea Fericirea Sa Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic, la slujba de întronizare a Prea Fericitului Părinte Daniel ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române;