aprilie 2007

 

Duminică, 1 aprilie 2007:

- a slujit Sf. Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin (Duminica Floriilor);

Luni, 2 aprilie 2007: 

- a primit Serviciul Contabilitate al Centrului Eparhial;

- a acordat audienţe preoţilor şi credincioşilor;

Marţi, 3 aprilie 2007:

- a participat la manifestările organizate cu prilejul Zilei Jandarmeriei Române;

- program administrativ; 

Miercuri, 4 aprilie 2007:
- a primit vizita P.S. Lucian, Episcopul Caransebeşului;
- a plecat la Bucureşti pentru a participa la slujba sfinţirii Sfântului şi Marelui Mir;
 

 Joi, 5 aprilie 2007:

- a slujit Sf. Liturghie alături de membrii Sfântului Sinod, în frunte cu P.F. Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Biserica Sfântul Spiridon –Nou din Capitală; în cadrul Sfintei Liturghii a avut loc sfinţirea Sfântului şi Marelui Mir;

 

 



Vineri, 6 aprilie 2007:

 - a slujit Denia Prohodului Domnului la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;
 

 

 Duminică, 8 aprilie 2007:

- a săvârşit pe podiumul din faţa Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin, Slujba Învierii şi Sfânta Liturghie;

- a săvârşit Slujba Vecerniei („a doua Înviere”) la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;

 



Luni, 9 aprilie 2007: 

- a slujit Sfânta Liturghie la biserica parohiei Godeanu, protopopiatul Drobeta Turnu Severin Nord; 

Marţi, 10 aprilie 2007: 

- a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin; 

Miercuri, 11 aprilie 2007:

- a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;

- a participat la conferinţa semestrială cu tema „Problema familiei creştine astăzi. Pastoraţia copiilor, a tinerilor şi a bătrânilor”, ce s-a desfăşurat la sediul Episcopiei Severinului şi Strehaiei, cu preoţii şi cântăreţii bisericeşti din protopopiatul Drobeta Turnu Severin Nord;

Joi, 12 aprilie 2007:

- a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;

- a participat la conferinţa semestrială cu tema „ Problema familiei creştine astăzi. Pastoraţia copiilor, a tinerilor şi a bătrânilor”, ce s-a desfăşurat la sediul Episcopiei Severinului şi Strehaiei, cu preoţii şi cântăreţii bisericeşti din protopopiatul Drobeta Turnu Severin Sud; 

Vineri, 13 aprilie 2007:

- a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin(Izvorul Tămăduirii);

 

 Sâmbătă, 14 aprilie 2007: 

- la invitaţia Î.P.S. Bartolomeu, Mitropolitul Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului a slujit Sf. Liturghie alături de o parte a ierarhilor membrii ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, pe podiumul din faţa bisericii parohiei Gledin, Jud. Bistriţa Năsăud, cu prilejul proclamării solemne a canonizării Sfântului Pahomie de la Gledin;

 

 

 

Duminică, 15 aprilie 2007: 

- la invitaţia P.S. Lucian, Episcopul Caransebeşului, a slujit Sf. Liturghie alături de P.S. Calinic, Episcopul Argeşului, P.S. Casian, Episcopul Dunării de Jos, P.S. Timotei, Episcopul Aradului, Ienopolei şi Hălmagiului, P.S. Lucian, Episcopul Caransebeşului şi P.S. Gurie Gorjeanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Craiovei, pe podiumul amenajat în faţa Catedralei Episcopale din Caransebeş, cu prilejul prăznuirii primului hram al noii Catedrale Episcopale „Învierea Domnului” din Caransebeş;

 Luni, 16 aprilie 2007:

- a participat la Sfânta Liturghie ce s-a săvârşit la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;

- a participat la conferinţa semestrială cu tema „ Problema familiei creştine astăzi. Pastoraţia copiilor, a tinerilor şi a bătrânilor”, ce s-a desfăşurat la sediul Episcopiei Severinului şi Strehaiei, cu preoţii şi cântăreţii bisericeşti din protopopiatul Vânju Mare;

 

Marţi, 17 aprilie 2007:

- a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin;
- a participat la conferinţa semestrială cu tema „ Problema familiei creştine astăzi. Pastoraţia copiilor, a tinerilor şi a bătrânilor”, ce s-a desfăşurat la sediul Episcopiei Severinului şi Strehaiei, cu preoţii şi cântăreţii bisericeşti din protopopiatul Strehaia;

 Miercuri, 18 aprilie 2007:

- a participat la Simpozionul Internaţional intitulat „2007- Anul Sf. Ioan Gură de Aur”, ce s-a desfăşurat în sala de festivităţi a Episcopiei Caransebeşului;în cadrul acestui simpozion P.S. Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei a susţinut referatul „Despre Învierea Mântuitorului nostru Iisus Hristos în concepţia Sfântului Ioan Gură de Aur”

 


 

 

Joi, 19 aprilie 2007:

- a participat la conferinţa semestrială cu tema „ Problema familiei creştine astăzi. Pastoraţia copiilor, a tinerilor şi a bătrânilor”, ce s-a desfăşurat la sediul Episcopiei Severinului şi Strehaiei, cu preoţii şi cântăreţii bisericeşti din protopopiatul Baia de Aramă; 

Vineri, 20 aprilie 2007:

- a acordat audienţe preoţilor şi credincioşilor din eparhie;

- program administrativ; 

Duminică, 22 aprilie 2007:

- a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sfânta Ana – Orşova; răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Formaţia de muzică bizantină „Psalmodia”, a Universităţii de Muzică din Bucureşti;

- a săvârşit în biserica parohiei Rogova, botezul fiicei părintelui Diac. Mucică Daniel;

- a participat alături de ierarhii membrii ai Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Olteniei, în frunte cu Î.P.S. Teofan, Mitropolitul Olteniei la spectacolul de muzică religioasă susţinut de Formaţia de muzică bizantină „Psalmodia”, a Universităţii de Muzică din Bucureşti şi de corul „Kinonia” al Episcopiei Severinului şi Strehaiei în Sala Mare a Palatului Cultural „Theodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin;
 

 Luni, 23 aprilie 2007: 

- a slujit Sf. Liturghie pe podiumul amenajat în faţa Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin, alături de ierarhii membrii ai Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Olteniei, în frunte cu Î.P.S. Teofan, Mitropolitul Olteniei, cu prilejul prăznuirii Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă – Ocrotitorul Mun. Drobeta Turnu Severin şi hramul Catedralei Episcopale;

- a participat la Sinodul Mitropolitan, ce s-a desfăşurat la Sediul Episcopiei Severinului şi Strehaiei;


 

Marţi, 24 aprilie 2007: 

- a susţinut cursuri de Formare Duhovnicească la Facultatea de Teologie din Craiova; 

Joi, 26 aprilie 2007:

- a vizitat Protopopiatul Baia de Aramă şi Mănăstirea Tismana din jud. Gorj; 

Vineri, 27 aprilie 2007: 

- a prezidat şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial;

-  program administrativ; 

Duminică, 29 aprilie 2007:

- a slujit Sf. Liturghie la parohia Ilovăţ, protopopiatul Baia de Aramă; după Sfânta Liturghie a botezat fiica părintelui Vasile Petraru, preotul paroh al parohiei Ilovăţ;

- a oficiat în biserica parohiei Bistriţa, botezul băiatului părintelui Ştefan Ionuţ de la parohia Negreşti, protopopiatul Drobeta Turnu Severin Sud;


A consemnat Arhid. Ciprian Mocanu, Secretar Eparhial